Znaczenie ruchu w odchudzaniu.

Przy każdej próbie odchudzania należy pamiętać, że jest to proces kilkuelementowy, na który składa się dieta, motywacja, regeneracja oraz aktywność fizyczna. Bez tego ostatniego trudno osiągnąć wymarzony cel.

W trakcie redukcji masy ciała najlepiej dostosować się do przekazywanych zaleceń, które dopasowane są do każdego indywidualnie.  Bez względu na uzyskany efekt końcowy warto zdecydować się na regularne uprawianie sportu dla ustabilizowania wagi. Nie ma bowiem lepszego sposobu na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej i rozbudzenie metabolizmu jak regularny wysiłek fizyczny. Jakie dokładnie korzyści towarzyszą ćwiczeniom?

ODCHUDZANIE I KONTROLA WAGI W PRZYSZŁOŚCI

Praca wykonywana przez mięśnie pociąga za sobą wykorzystanie tkanki tłuszczowej jako paliwa. Dobrze dobrana, współgrająca z dietą i dopasowana do sytuacji zdrowotnej, kondycji, parametrów indywidualnych poprawia również przemianę materii. Dobrze rozbudzony metabolizm to mniejsze ryzyko pojawienia się w przyszłości powrotu nadwagi. Redukcja wagi oparta wyłącznie na diecie może przynosić rezultaty ale mogą być one niewielkie i krótkotrwałe.

Najlepszym rozwiązaniem jest włączenie aktywności fizycznej już na samym początku odchudzania. W trakcie treningu metabolizm wejdzie na wyższe obroty, a osiągnięcie celu odchudzania stanie się łatwiejsze i przebiegnie szybciej. Ponadto aktywność fizyczna ujędrni mięśnie, ukształtuje całe ciało i poprawi ogólną kondycję organizmu.

POPRAWA SAMOPOCZUCIA

Poprawa parametrów zdrowotnych to nie jedyna korzyść płynąca z aktywności fizycznej.  Regularnie uprawiany sport może mieć także zbawienny wpływ na naszą kondycję psychiczną.

Zauważając pierwsze, najdrobniejsze rezultaty uprawianej aktywności fizycznej, czujemy się lepiej, poprawia się nasza samoocena a nasza motywacja rośnie. Poza tym, zadowolenie płynące z ruchu to także kwestia biologiczna: podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Wysiłek odciąga też naszą uwagę od codziennych kłopotów i pozwala uwolnić się od negatywnych myśli i emocji. To ważne, bo w procesie odchudzania komfort psychiczny ma wielki wpływ na nasze postępy. Warto więc wybrać taką aktywność, która okaże się naszą ulubioną formą spędzania wolnego czasu. Ponadto, sen po wysiłku zyska lepszą jakość, a rano z energią i motywacją rozpoczniemy kolejny dzień.

DLA ZDROWIA

Zalety aktywności fizycznej nie kończą się wyłącznie na piękniejszej sylwetce i poczuciu zadowolenia. Kolejnym ważnym argumentem, który przemawia za regularnym ruchem podczas redukcji wagi jest poprawienie stanu zdrowia.

Aktywność ma znaczące korzyści dla serca: normuje pracę tego mięśnia i obniża tętno. Związane jest to z pracą naczyń krwionośnych w mięśniach, które rozszerzając się, obniżają ciśnienie. Osoby, które zdecydowały się na regularną aktywność fizyczną wolniej się starzeją, a w ciągu całego dnia mają więcej energii i wigoru do pracy.