Trening nierozerwalnie łączy się z pojęciem regeneracji. Podczas wysiłku organizm wydatkuje swoje zasoby energetyczne i później musi mieć czas, aby je uzupełnić. Jak duże znaczenie dla efektywnego treningu ma czas regeneracji i jakie ryzyko niesie za sobą uprawiane sportu ponad siły?
Choć wydaje się to oczywiste, wiele niedoświadczonych osób, licząc na szybkie efekty, zapomina o daniu sobie czasu na odetchnięcie po intensywnych ćwiczeniach fizycznych. Tymczasem sport uprawiany dzień po dniu, ponad siły, może przynieść skutek wręcz odwrotny od zamierzonego.
Jak odpoczynek wpływa na ciało?
Celem regularnego treningu jest spalanie tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym budowaniu tkanki mięśniowej. Oba te procesy wymagają czasu.
Wysiłek fizyczny stymuluje odpowiednie gruczoły do produkcji hormonów, a te z kolei pobudzają białka do syntezy – w ten sposób buduje się mięsień. Jeśli jednak kolejny trening nastąpi zbyt szybko i tym samym budowanie mięśnia zostanie przerwane, nie osiągniemy pożądanego rezultatu.
Odpoczynek ma także wpływ na naszą psychikę. Nawet najwięksi w swoich dziedzinach sportowych mistrzowie robią sobie przerwy od treningu. Zajęcie się czymś zupełnie innym pozwoli nam na złapanie dystansu i spokojne przemyślenie tego, co do tej pory zrobiliśmy. Będziemy mogli także na zimno ocenić nasze dotychczasowe wyniki: zrobić pomiary ciała oraz obejrzeć, jak nasze mięśnie wyglądają, gdy są w stanie spoczynku.
Negatywne skutki zbyt intensywnych ćwiczeń
Zbyt intensywne trenowanie może doprowadzić do przetrenowania, przeciążenia lub wypalenia. Wszystkie te stany bardzo negatywnie wpływają nie tylko na pracę naszego organizmu, ale także na naszą psychikę. Przetrenowanie wiąże się z za dużym stresem, wygenerowanym przez zbyt mocny trening. Przeciążenie dotyczy głównie stawów i mięśni, które przez zbyt silne obciążenie i za długą eksploatację bez możliwości regeneracji, zaczynają dokuczać nam bólowo. Wypalenie z kolei dotyczy głównie sfery psychicznej: brakuje nam wtedy motywacji do dalszych treningów i przestajemy widzieć sens w kontynuacji ćwiczeń.
Jak poznać, że organizm już się zregenerował?
Najważniejsze to wsłuchiwać się w sygnały płynące z naszego ciała. Nie ma sensu iść na intensywny trening, jeśli ciągle cierpimy z powodu zakwasów i nawet codzienna aktywność sprawia nam ból. Ćwiczenie w tym stanie to prosta droga do kontuzji, które mogą nas zdyskwalifikować na wiele tygodni. Najlepszym wyznacznikiem tego, że jesteśmy gotowi na kolejną sesję treningową, jest fakt, że bez problemu możemy wykonać ćwiczenia o nieco większym natężeniu, niż ostatnio. To jest właśnie sednem uprawiania sportu – aby być coraz lepszym, przy jednoczesnym braku strat dla zdrowia.
Dobry trening bez regeneracji nie istnieje. Jest wiele sposobów na jej dokonanie: od snu, odpowiedniej diety, przez masaże, aż po suplementy regeneracyjne. Tylko od nas zależy, co wybierzemy dla siebie. Najważniejsze to kierowanie się własnym dobrem i niezapominanie o regularnych chwilach oddechu dla ciała i umysłu.