W walce o dobre zdrowie warto poznać jego największego sprzymierzeńca – koenzym Q10. Za co odpowiada i skąd go czerpać, dowiecie się z poniższego artykułu!
Koenzym Q10 znajduje się w każdej komórce i wszystkich tkankach, tak aby w organizmie panowała równowaga. Wszyscy jednak wiemy, że w czasach gdy rządzi stres, pośpiech i brak chwil na zadbanie o zdrowie, tzw. homeostaza jest bardzo trudna do osiągnięcia. Zbyt wiele negatywnych czynników ma wpływ na nasze ciało i dlatego mało kto może pochwalić się właściwym poziomem tego drogocennego składnika.
Koenzym Q10 – jedno z największych odkryć XX wieku
Koenzymy to niebiałkowe składniki białek, niezbędne dla ich aktywności. Poza koenzymem Q10 należą do tej grupy także biotyna, koenzym A oraz pochodne witaminy B3. Jednak to odkrycie koenzymu Q10 uważa się z jedno z najważniejszych w świecie nauki. Za swoje osiągnięcie w 1978 roku, profesor Peter Mitchell został uhonorowany Nagrodą Nobla.
Działanie koenzymu Q10 można podzielić na dwie, najważniejsze grupy:
- Zwalczanie wolnych rodników
Koenzym Q10 odpowiada za prawidłowy przebieg metabolizmu w każdej komórce. Chroni on lipidy i białka przed zbyt szybkim utlenianiem. Jeśli chodzi o wolne rodniki, to koenzym Q10 wchodzi z nimi w reakcję i, doprowadzając do sparowania ich elektronów, sprawia, że te niebezpieczne substancje tracą swoją aktywność.
Skąd biorą się w naszym ciele wolne rodniki? Tzw. utleniacze mają swoje stałe miejsce w składzie chemicznym naszego ciała i ich umiarkowany poziom nie jest dla nas niebezpieczny. Pochodzenie tych składników bierze się ze stale zachodzących w naszym ciele reakcji chemicznych: są to jedne z najbardziej aktywnych form tlenu. Problem zaczyna się, gdy ilość wolnych rodników rośnie ponad miarę. Sprzyja temu wiele czynników towarzyszących współczesnemu stylowi życia, np. spożywanie wysoko przetworzonej żywności, palenie papierosów i picie alkoholu, a także oddychanie powietrzem złej jakości i wystawianie się na działanie promieni UV.
Zwalczanie wolnych rodników ma za zadanie nie tylko zachować nasze zdrowie w dobrej kondycji, ale także dbać o wygląd. Skutkiem ubocznym zbyt dużej ilości oksydantów jest bowiem znacznie szybsze starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Koenzym Q10, niwelując ilość wolnych rodników, dba więc o zachowanie młodego wyglądu.
Koenzym Q10 w obronie przeciw nowotworom
Nadmiar wolnych rodników to jednak nie tylko szybsze starzenie się skóry, ale także realne ryzyko zachorowania na nowotwór. Utleniacze bowiem niszczą każdą komórkę jaka stanie im na drodze więc nierzadko dochodzi także do niszczenia DNA. Zmutowane komórki ulegają niekontrolowanemu rozmnożeniu i właśnie w ten sposób może powstać nowotwór. Koenzym Q10, jako silny przeciwutleniacz ma możliwości walki z wolnymi rodnikami, a więc bezpośrednio przyczynia się do zmniejszania ryzyka zapadnięcia na raka. Suplementacja tym składnikiem jest w związku z tym szczególnie polecana osobom, w których rodzinie występują skłonności do zapadania na tę śmiertelną chorobę.
- Inne działania prozdrowotne
Koenzym Q10 znajduje się w całym ludzkim ciele, ponieważ jego naczelną funkcją jest udział w wytwarzaniu energii każdej komórki. Jego największe skupiska są w sercu i nerkach, bo to właśnie te dwa organy zużywają do swojej pracy najwięcej energii. Ich zdrowie w dużej mierze zależy od zasobności organizmu w koenzym Q10. Badania przeprowadzone w Kopenhadze dowiodły, że ten antyoksydant zmniejsza nasilenie objawów i wręcz obniża śmiertelność wśród osób ze zdiagnozowaną niewydolnością krążenia.
Stres oksydacyjny – co to takiego?
Ponadto koenzym Q10, jako jeden z najsilniejszych antyoksydantów, zapobiega niebezpiecznemu dla zdrowia i życia stanowi, jakim jest stres tlenowy. Dochodzi do niego wtedy, gdy ilość wolnych rodników w organizmie jest znacznie wyższa niż poziom antyoksydantów. Koenzym Q10 pomaga wtedy w ochronie komórek przed zniszczeniem.
Przez to, że koenzym Q10 dostarcza komórkom energii, wspomaga swoim działaniem także: leczenie ran, utrzymanie mięśni w dobrej kondycji, przyswajanie wszystkich substancji odżywczych oraz oczyszczanie organizmu.
Czym grozi niedobór?
Nasze ciało ma niewielkie możliwości produkowania koenzymu Q10, dlatego, aby zachować jego odpowiednią ilość w organizmie, musimy sami go sobie dostarczyć z zewnątrz. Niedobór bowiem grozi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu serca i całego układu krwionośnego, osłabieniem odporności, a także może wpływać na obniżanie się nastroju.
Suplement diety – droga do zdrowia
Koenzym Q10 można pozyskiwać z pożywienia – znajdziemy go m.in. w łososiu, nasionach lnu czy podrobach, jednak zasobność naturalnych źródeł nie jest zbyt duża. Warto więc wybrać dla siebie odpowiedni suplement diety, który zapewni nam 100% ilości potrzebnej do dobrego funkcjonowania. Dla organizmu nie ma bowiem znaczenia, czy substancja jest dostarczana w formie naturalnej, czy syntetycznej. Bez względu na jej pochodzenie, dobroczynne działanie jest takie samo. W produkt najwyższej jakości można zaopatrzyć się na naszej stronie www.fit2be.pl. Suplementacja koenzymem Q10 jest bowiem szczególnie ważna dla osób, które są w trakcie redukcji wagi, bo wspomaga i przyspiesza wszystkie procesy chemiczne w organizmie, a co za tym idzie – wspomaga samo odchudzanie.
Koenzym Q10 nie od dziś nazywany jest „eliksirem młodości”. Działa bowiem na najważniejsze atrybuty młodości: gładką skórę oraz zdrowe ciało. Dobrze jest więc włączyć go do codziennej diety, aby móc się tym cieszyć na co dzień.