Wysiłek fizyczny to jedna z najprostszych i najbardziej sprawdzonych metod radzenia sobie ze stresem. Warto więc wiedzieć, że realizując zalecony proces treningowy, poprawiamy nie tylko swoja sprawność fizyczną, ale również zwiększamy zdolność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Każda osoba na co dzień napotyka wiele wyzwań i problemów. Towarzyszy temu olbrzymi wachlarz emocji, pojawia się także stres. Jest on zjawiskiem naturalnym – mechanizmem, który pomaga przygotować się do działania, walki, obrony. Dlatego gdy się stresujemy, organizm uwalnia adrenalinę, która przyspiesza bicie serca, zwiększa ciśnienie krwi oraz sprawia, że rozszerzają się oskrzela i źrenice. Jednocześnie kolejny hormon stresu, kortyzol, zatrzymuje w organizmie elektrolity i wodę, co także wpływa na wzrost ciśnienia krwi.
Stres staje się dla organizmu negatywnym zjawiskiem, gdy jest zbyt intensywny i długotrwały. Nie zawsze możemy się uchronić przed sytuacjami i zdarzeniami, które do tego prowadzą, ale możemy ograniczyć oddziaływanie stresu na nasze ciało i psychikę.
Lekarstwem
jest ruch, który wpływa pozytywnie na procesy hormonalne. Trening przyspiesza
krążenie krwi
i pomaga w usuwaniu adrenaliny oraz kortyzolu. W czasie ćwiczeń wydzielane są natomiast
endorfiny, zwane hormonami szczęścia, które wpływają na poprawę nastroju.
Lepsze zaopatrzenie tkanek w krew, transportowany wraz z nią tlen oraz
składniki odżywcze, pomaga niwelować także inne skutki napięcia. Większość
układów ciała w czasie treningu zostaje pobudzonych i usprawnia się ich
funkcjonowanie.
Ćwicząc, zwiększamy również swoją witalność. Trening wpływa także korzystnie na procesy myślenia, a to niewątpliwie jest też ważne w okresie zwiększonego narażenia na stres.