Piramida Zdrowego Człowieka według Konrada Gacy pomoże Ci wyznaczyć Twój rytm zdrowego życia. Piramida ukazuje w pigułce wiedzę o dążeniu do mądrego, szczęśliwego i dobrego życia. To droga, dzięki której osiągniesz każdy cel. Przejdźmy więc razem przez wszystkie jej etapy i wyzwania, które ze sobą niesie.
Zaczynając od samego dołu – podstawą zdrowego życia jest poznanie swojego organizmu. Nie wprowadzisz efektywnych zmian w swoim życiu, jeśli nie „odrobisz lekcji” i nie sprawdzisz, jaki jest stan Twojego zdrowia. Bo najpierw musisz określić, co już masz, żeby wiedzieć, czego chcesz i jak możesz to osiągnąć. Kiedy już będziesz wiedział wszystko o swoim zdrowiu – postaw na prawidłowe, mądre odżywianie. Dokonaj zmian w swoim sposobie żywienia. Wtedy organizm na pewno Ci się odwdzięczy. Nie raz! Jedną z podstaw zdrowego życia jest aktywność fizyczna. Nie wmawiaj sobie, że nie masz na nią czasu. Spróbuj chociaż raz w tygodniu – przejdź się na spacer i odkryj, jak zbawienny wpływ będzie to miało na Twoje samopoczucie. Co jeszcze jest ważne? Zapanuj nad stresem, który pewnie towarzyszy Ci na co dzień. Do tego wyeliminuj nałogi, postaraj się żyć nie tylko dla siebie i zacznij myśleć pozytywnie. Wtedy poznasz drogę do zdrowego człowieka ze zdrowym życiem. Brzmi łatwo? Nie? Bo wcale takie nie jest. Ale gdyby walka o samego siebie, o zdrowego siebie, była tak prosta, to każdy by to zrobił. Dlatego musisz obudzić w sobie wojownika, który powie: będę zdrowym człowiekiem. Poniżej przedstawiamy Ci szczegółowy opis każdego poziomu Piramidy i nieustannie trzymamy kciuki, abyś zaczął wprowadzać do codziennego życia wszystkie jej elementy. Nie pożałujesz!
POZNAJ SWÓJ ORGANIZM
Dokładne zrozumienie siebie i swojego ciała to podstawa Piramidy Zdrowego Życia. Organizm każdego człowieka funkcjonuje inaczej. Ma inne predyspozycje. Właśnie dlatego powinien być traktowany indywidualnie. Aby wybrać odpowiednią dla siebie dietę, aktywność oraz styl życia musimy poznać swoje ciało, zrobić badania. Przede wszystkim poznać słabe strony swojego organizmu. Duże znaczenie mają tutaj geny, jednak równie wiele zależy od nas samych. Odpowiednio zbilansowanym odżywianiem i zestawem ćwiczeń fizycznych jesteśmy w stanie diametralnie zmienić swoje życie. To, od czego powinniśmy zacząć, to badania profilaktyczne, takie jak badanie krwi i morfologia. Analiza badań pozwoli bowiem określić stan naszego zdrowia, predyspozycje i ułatwi dobór odpowiedniej diety. Dzięki temu poznamy również stan naszej kondycji, ewentualne osłabienie organizmu, alergie i choroby. Wszystkie te informacje zebrane razem muszą dać zielone światło do działania. Kiedy już jasno sprecyzujemy, co chcemy osiągnąć, jakie są nasze marzenia i cele, będziemy mogli stworzyć skuteczny plan działania.
PRAWIDŁOWO SIĘ ODŻYWIAJ
Odchudzanie musi być procesem systemowym i kompleksowym. W jego skład wchodzą cztery podstawowe elementy: silna motywacja, odpowiednia dieta, przemyślany trening oraz skuteczna regeneracja. To właśnie połączenie tych elementów zwiększa nasze szanse na odniesienie sukcesu. Zwróćmy więc uwagę na siedem żelaznych zasad zdrowego odżywiania, a skorzysta na tym nasz organizm, dodatkowo zyskamy lepsze samopoczucie i większą efektywność w działaniu. Po pierwsze ważne są regularne posiłki, ich omijanie, zastępowanie kilku jednym większym z pewnością nie przyczyni się do poprawy naszego zdrowia. Zadbajmy także o odpowiednią kompozycję białek, tłuszczów i węglowodanów. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia niech będzie śniadanie – nie pomijajmy go. Kolacja natomiast niech będzie białkowa – sięgnijmy po chude mięso, ryby, jajka, ser biały lub specjalne proteinowe koktajle. Powinniśmy unikać soli i cukru. Dzięki temu przyspieszymy przemianę materii i odsuniemy na bok widmo wielu chorób. Pijmy dużo wody. Jej systematyczne spożywanie pozwala przyśpieszyć metabolizm i oczyścić organizm. Bardzo wartościowe są także tłuszcze nienasycone – to one wzmacniają odporność oraz wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Znajdziemy je w rybach morskich, oliwie, oleju rzepakowym i lnianym, a także orzechach.
BĄDŹ AKTYWNY
Ruch to zdrowie! Sama aktywność jednak nie wystarczy. Potrzebujemy wiedzy, jak mądrze trenować i jakich błędów się wystrzegać. Przede wszystkim nie ćwiczmy na czczo. Głównym źródłem energii pozostaje w takim przypadku tkanka mięśniowa, nie chcemy jej redukować, tylko zająć się tłuszczem. Nie należy ćwiczyć również tuż po posiłku. Wzrasta wtedy poziom insuliny, a to znacznie zmniejsza redukcję tkanki tłuszczowej podczas treningu. Sport powinniśmy uprawiać kilka razy w tygodniu, w zależności od naszych indywidualnych możliwości i predyspozycji. Przetrenowanie może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu. Na skuteczność wysiłku ma wpływ wiele czynników, takich jak kolejność ćwiczeń, odpowiednio dobrana liczba powtórzeń oraz czas przerw wypoczynkowych. Warto więc na początku naszej przygody skorzystać z usług trenera, który pomoże zapoznać się z tajnikami ćwiczeń i uchroni przed kontuzjami. Należy również pamiętać o regeneracji po treningu. Sport to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z rodziną, połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wysiłek fizyczny to endorfiny, a więc pozytywne myślenie, dobra kondycja ciała i ducha. Ruch, także w kontekście zabawy, powinien towarzyszyć dzieciom od małego. Rodzic jest wzorem, który zaszczepia nawyki i przyzwyczajenia.
Kolejna część piramidy już wkrótce!