Brak efektywności w działaniu to problem wielu ludzi, nie tylko tych z natury chaotycznych i niezdyscyplinowanych. Przyczyn może być wiele, m.in. natłok obowiązków, zła dieta, problemy ze zdrowiem, trudności z koncentracją i organizacją czasu. Są jednak sposoby, aby poradzić sobie z problemem braku czasu i zwiększyć swoją efektywność. Poznajcie 10 ważnych zasad efektywności:
- Planuj
Codzienne tworzenie listy rzeczy do zrobienia pozwoli Ci z góry zaplanować, ile czasu potrzebujesz na każde z zadań. Działanie w chaosie i pośpiechu nigdy nie posuwa spraw naprzód tak szybko, jak postępowanie zgodne z wcześniej ustalonym planem. Planować można wszystko: od ogólnej listy spraw do zrobienia na dziś, przez listę zakupów, aż do wcześniejszego spisania pytań, jakie chcemy zadać drugiej osobie w krótkiej rozmowie telefonicznej.
- Zorganizuj przestrzeń wokół siebie
Zorganizowanie treningu czy ugotowanie obiadu zajmie znacznie więcej czasu, gdy potrzebne do tego rzeczy będą rozstawione w różnych miejscach mieszkania. Zanim przystąpisz do działania, w miarę możliwości, zbierz wokół sobie wszystko, co będzie Ci niezbędne. Nerwowe poszukiwanie rzeczy, których wymaga zadanie, nie tylko wydłuży czas realizacji, ale także może Cię zdekoncentrować.
- Zadbaj o motywację
Dobre nastawienie do stojącego przed nami zadania to połowa sukcesu. Nie wszystko, co w życiu robimy, jest dla nas przyjemne, czasem jednak wystarczy powiedzieć sobie, że „im szybciej to zrobię, tym szybciej będę to mieć za sobą”, by poczuć się lepiej.
- Wykorzystuj przymusowe czekanie
Bezczynność czasem nie jest zależna od nas, jednak również takie niezaplanowane przerwy można wykorzystać efektywnie. W kolejce do lekarza lub podczas jazdy metrem z powodzeniem możesz np. powtarzać angielskie słówka lub czytać notatki z ostatniego wykładu. Czas oczekiwania szybciej minie i nie będzie to czas stracony.
- Rób przerwy w pracy
Mózg zmęczony to mózg niewydajny. Podczas wielogodzinnej nauki lub pracy trzeba pozwalać sobie na krótkie przerwy, które pozwolą zregenerować siły i na chwilę oderwać się od monotonnego zajęcia.
- Nie wahaj się prosić o pomoc
Czasem wystarczy jedna wskazówka drugiej osoby, aby rozwiązać problem, nad którym głowiliśmy się od dłuższego czasu. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, gdy coś sprawia Ci problem, pozwól sobie pomóc.
- Wypoczywaj aktywnie
Zaleganie przed telewizorem to tylko pozorny wypoczynek. Organizm najlepiej regeneruje się na świeżym powietrzu, dlatego w wolnej chwili wybierz spacer z psem lub krótką sesję stretchingu na dywanie zamiast bezczynnego leżenia na kanapie.
- Jedz tyle, ile potrzebujesz
Jedz regularnie i nie dopuszczaj do napadów wilczego głodu. Jedzenie, tak jak oddychanie, jest naszą bezwzględną potrzebą biologiczną i nie należy tego bagatelizować. Ponadto, burczenie w brzuchu dekoncentruje, przez co wykonywana aktualnie praca może się znacznie przeciągać.
- Wysypiaj się
Tak jak w przypadku nieodpowiedniej diety, tak samo niewyspanie odbiera siły i chęci do działania. Zdrowy sen równa się odprężonemu organizmowi, gotowemu do codziennych wyzwań. Dobrze jest także zadbać o jakość snu: wygodne łóżko i wywietrzoną sypialnię.
- Zadbaj o komfort psychiczny
Nie skupisz się na wykonaniu dużego zadania, jeśli Twoją głowę będzie zajmować wiele pomniejszych spraw. Człowiek zmartwiony poranną sprzeczką lub zestresowany spóźniającym się przelewem nigdy nie będzie wydajnie pracował. Postaraj się drobne sprawy załatwiać od razu, tak, by nie zaprzątały Ci głowy przez cały dzień.