Punkt 1
Przede wszystkim nie wychodź z diety, a jeśli tak zdecydujesz, to nie przedłużaj Świąt Bożego Narodzenia do Sylwestra!
Pamiętaj! Wbrew pozorom, problemem nie jest to co zjesz w ciągu świątecznych dni, ale rozbudzenie smaku i powrót do diety po świętach. Nie zaczynaj „od jutra”, tylko już przed świętami wyznacz sobie konkretny termin i posiłek (np. kolację na drugi dzień świąt) wraz z którym wrócisz do diety.
Punkt 2
Przed Wigilią nie głodź się przez cały dzień, bo podczas wieczerzy będziesz jeść bez ograniczeń. Traktuj ten posiłek jako wystawną kolację, ale nie zapominaj o lekkim śniadaniu i obiedzie.
Punkt 3
Nie pij alkoholu lub rób to z dużym umiarem. Przy alkoholu łatwo jest stracić kontrolę nad tym co się je. Jeśli już zdecydujesz się na picie alkoholu, to niech będzie to czerwone wino, ale także w małej ilości. Wystarczy jedna lampka! Pamiętaj, że likiery, ajerkoniaki i grzane piwo są wysokokaloryczne.
Punkt 4
Nie dosalaj potraw. Sól zatrzymuje wodę w organizmie co może spotęgować uczucie ciężkości.
Punkt 5
Przed tym jak zasiądziesz do stołu wypij szklankę wody lub soku warzywnego zapewni CI to uczucie sytości na co najmniej godzinę.
Punkt 6
Nie jedz pieczywa do świątecznych potraw. Podniesie to wartość kaloryczną spożywanych przysmaków.
Punkt 7
Nie próbuj wszystkich ciast i ciasteczek od razu. Dozuj sobie tę przyjemność w małych porcjach każdego świątecznego dnia.
Punkt 8
Jedzenie zaczynaj od sałatek i surówek są one mniej kaloryczne od tłustych mięs i sosów.
Punkt 9
Jeżeli przygotowujesz święta w domu nie rób tłustych sosów wybierz majonez light lub jogurt naturalny, a także ograniczą ogranicz ilość dodawanego cukru.
Punkt 10
Zadbaj o dawkę aktywności fizycznej. Niezależnie od pogody wyjdź na rodzinny spacer.