BCAA
BCAA to jeden z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych suplementów. Zapobiega rozpadowi i degradacji naszych mięśni, poprawia tempo metabolizmu, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, przyspiesza regenerację potreningową, minimalizuje zakwasy, dodaje energii, poprawia samopoczucie i wpływa na kontrolę łaknienia. To suplement, po który sięgają w zasadzie wszyscy, którzy regularnie trenują i pracują nad swoją sylwetką.
Co czyni BCAA tak istotnym i mocnym wsparciem?
Pod nazwą BCAA kryją się 3 aminokwasy rozgałęzione: leucyna, izoleucyna oraz walina. Stanowią one około 30% białek tworzących naszą masę mięśniową, są więc bardzo ważną częścią składową ludzkiego organizmu. Są to aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie wytwarza samoistnie i muszą być mu one dostarczone z pożywieniem lub przez suplementację. BCAA zawiera czystą, wyizolowaną, postać tych aminokwasów – dostarczaną do organizmu bez zaburzania i podwyższania dziennej kaloryczności posiłków, co dla osób dbających o swoją sylwetkę lub będących na diecie jest bardzo ważne.
Dlaczego należy stosować BCAA przed treningiem?
Dostarczone organizmowi przed treningiem BCAA jest w głównej mierze antykatabolikiem, który skutecznie zapobiega rozpadowi i degradacji naszych mięśni oraz cennym źródłem energii. Jednocześnie BCAA reguluje poziom cukru we krwi oraz niweluje działanie tryptofanu i serotoniny, powodujących niechciane w trakcie treningu szybsze zmęczenie. Z innych korzyści stosowania BCAA przed treningiem warto też wspomnieć o przyśpieszonej regeneracji potreningowej oraz zminimalizowaniu zakwasów, przy wykorzystaniu zapasu glikogenu w organizmie.
To szczególne znaczenie BCAA w czasie treningu i potreningowej regeneracji wynika ze szczególnej roli, jaką w naszym organizmie pełnią aminokwasy rozgałęzione. Leucyna i walina są bardzo ważne w procesie naprawy tkanek ludzkiego organizmu oraz wpływają na poprawę naszego samopoczucia. Z kolei izoleucyna wpływa m.in. na procesy syntezy hemoglobiny i gojenia się ran.
Czy BCAA faktycznie wspomaga odchudzanie?
Jako ważny antykatabolik, BCAA znacząco wpływa na utrzymanie, czy wręcz poprawę, tempa naszego metabolizmu, a to jest szczególnie ważne dla osób odchudzających się. Naukowo zostało potwierdzone również to, że BCAA wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.
Izoleucyna, poza funkcjami wspomnianymi wcześniej, kontroluje i zapobiega spadkom poziomu leptyny – tzw. hormonu sytości, który znajduje się w tkance tłuszczowej. Spadek poziomu leptyny w trakcie odchudzania może powodować zwiększone łaknienie. Brak kontroli łaknienia może natomiast w konsekwencji nawet całkowicie zniweczyć nasze wysiłki podejmowane w procesie redukcji „nadbagażu” tkanki tłuszczowej.
Podsumowując – naprawdę warto stosować suplementację BCAA – zarówno w trakcie różnego rodzaju aktywności fizycznej, jak i podczas realizacji procesu odchudzania. W każdej z tych sytuacji BCAA będzie dla naszego organizmu nieocenionym wsparciem.