Do stwierdzenia, jakie mamy ciśnienie, potrzebny jest wynik badania ciśnieniomierzem. Jakie przełożenie dla naszej kondycji mają liczby, które wyświetlają się na ekranie tego urządzenia?
Niskie ciśnienie sprawia, że mamy wyraźnie gorsze samopoczucie. Wysokie jest z kolei niebezpieczne dla życia, często jednak nie zakłóca normalnego funkcjonowania, rozwija się niezauważalnie, w konsekwencji czego możemy nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia.
Wysokie ciśnienie krwi
Długotrwałe narażenie organizmu na utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko uszkodzenia ważnych dla życia narządów. Przykrych konsekwencji można wymienić wiele: niewydolność, a nawet zawał serca, udar, rozwój niewydolności nerek, rozwój miażdżycy, czy utrata wzroku. Wysokie ciśnienie krwi może być także przyczyną zaburzonej sprawności umysłowej – problemy z koncentracją mogą powodować, że organizm reagować będzie znacznie wolniej na otaczające go środowisko. Skłonności do wysokiego ciśnienia można, co prawda, odziedziczyć, ale w większości przypadków związane jest to z prowadzonym stylem życia: nieodpowiednim odżywianiem, nadmiernym spożywaniem alkoholu, brakiem aktywności fizycznej i wynikającej z tego nadwagi. Chorobie sprzyja także stres i palenie papierosów.
Niskie ciśnienie krwi
W odróżnieniu od wysokiego ciśnienia krwi niskie ciśnienie nie zagraża życiu i nie powoduje groźnych chorób. Jednak osoby zmagające się z tym problemem mogą odczuwać dolegliwości w formie zawrotów głowy, kołatania serca czy zaburzeń koncentracji. Ponadto, mogą czuć się sennie, a ich organizm może być osłabiony i dawać wyraźne sygnały zmęczenia.
Życie z nadciśnieniem
Problemy z ciśnieniem dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn w wieku od 20 do 65 lat. W samej Polsce z tym problemem zmaga się kilka milionów osób. Nadciśnienia nie można wyleczyć, zwykle jest ono niechcianym towarzyszem do końca życia. Trzeba nauczyć się żyć z tym problemem. Bardzo istotne jest utrzymywanie odpowiedniej diety. Po pierwsze, zaleca się lekkostrawne produkty, ryby i warzywa. Po drugie, chory powinien unikać papierosów i alkoholu. Kolejnym z ważnych aspektów profilaktyki nadciśnienia jest regularne uprawianie sportu. Aktywność pomaga zapobiegać otyłości, którą wymienia się jako najważniejszą z przyczyn wysokiego ciśnienia. Ponadto, wykonywanie ćwiczeń pobudza serce i układ krążenia.