W prawidłowym funkcjonowaniu organizmu bardzo ważna jest zarówno aktywność jak i regeneracja. Regeneracja to przywrócenie organizmowi jego podstawowych funkcji i zasobów.
Organizm w czasie godzin aktywności niejednokrotnie jest przeciążony zbyt dużym tempem życia, stresem, niefizjologiczną postawą czy też dźwiganiem ciężarów.
W czasie odpoczynku, a głównie w czasie snu, zwalniają podstawowe funkcje organizmu. Zmniejsza się częstość akcji serca, ciśnienie tętnicze, aktywność mózgu, całego układu nerwowego, przewodu pokarmowego, rozluźnione są mięśnie. Organizm może skoncentrować się na odbudowie zniszczonych komórek i innych struktur oraz przywróceniu ich podstawowych funkcji. Także układ hormonalny ma swoje „zasady działania”.
Wydzielanie zależne jest od rodzaju i nasilenia aktywności, ale przede wszystkim działa poprzez synchronizację z rytmem dobowym dnia i nocy. Dlatego godziny snu powinny przypadać na noc i trwać min 6-8 godzin do brzasku. Wtedy zaczynają swoją wzmożoną aktywność nadnercza, wydzielając np. kortyzol oraz naturalnie wzrasta aktywność układu współczulnego, co przygotowuje organizm do prawidłowego działania. Zaburzenie tych mechanizmów prowadzi wcześniej czy później do osłabienia, a także do licznych chorób