Aby móc liczyć na pozytywny wpływ treningu na nasze ciało, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach jego realizacji.
Zasada nr 1
Systematyczność ćwiczeń.
Nie wystarczy jednorazowy trening, aby móc uzyskać poprawę jędrności ciała, wydolności tlenowej, wzmocnienie mięśnia sercowego i innych mięśni.
Zasada nr 2
Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń.
Jeżeli zależy nam na zgubieniu kilogramów z tkanki tłuszczowej, na początku przygody z rozpoczęciem procesu treningowego ćwiczenia powinny być spokojne, dominować powinny proste czynności ruchowe, takie jak marsz, jazda na rowerze stacjonarnym, bieżnia, elipsa w umiarkowanym tempie. W kolejnych tygodniach nastąpić powinno dopiero stopniowe rozszerzanie zakresu ćwiczeń wzmacniających np. mięśni brzucha, ramion, pleców. Zbyt mocny i intensywny trening na początku przygody z treningiem może spowodować uruchomienie procesów obronnych, mających zapobiec zbyt szybkiemu wykorzystaniu tkanki tłuszczowej jako materiału zapasowego.
Zasada nr 3
Odpowiednia kolejność wykonywanych ćwiczeń.
Trening należy rozpoczynać od ćwiczeń o charakterze beztlenowym (gdzie źródłem energii jest glikogen mięśniowy) a kończyć ćwiczeniami o charakterze tlenowym (gdzie źródłem energii są tłuszcze)
Na zadowalające rezultaty potrzeba wielu miesięcy pracy, bądźmy pokorni i konsekwentni w działaniach. Tylko systematyczna praca małymi kroczkami może doprowadzić do oczekiwanego efektu wizualnego i zdrowotnego.