Masaże – odchudzający, relaksacyjny i klasyczny. Jak wpływają na nasz organizm?
Możemy poddać się masażowi w prywatnych gabinetach, ośrodkach zdrowia lub zaprosić specjalistę do swojego domu. Dostępność tego zabiegu jest ogromna, jak jednak wybrać odpowiedni rodzaj? Co uzyskamy po masażu relaksacyjnym, a co po odchudzającym? Dowiedz się więcej i wybieraj świadomie!
Masaż kojarzy się większości wyłącznie z relaksem, jednak różnorodność technik daje o wiele szersze spektrum zastosowania tego zabiegu. Wszystko zależy o rodzaju, na jaki się zdecydujemy. Masaż bowiem może nas odprężyć, pomóc w regeneracji po intensywnym wysiłku, a także działać wspomagająco na odchudzanie. Bliższe przyjrzenie się trzem najpopularniejszym masażom pomoże nam podjąć dobrą dla nas decyzję.
Masaż odchudzający
Na czym polega? Zabieg ten obejmuje nogi, brzuch i pośladki, a czasami także ręce, czyli miejsca, gdzie tkanka tłuszczowa zbiera się najczęściej. Dla poślizgu wykorzystuje się kremy i oliwki o działaniu ujędrniającym. Masaż jest dość intensywny w odczuwaniu, niekiedy mogą się po nim pojawić siniaki. Polega głównie na mocnym rozcieraniu, wyciskaniu i oklepywaniu ciała.
Co zyskujemy? Masaż odchudzający to przede wszystkim zwiększone miejscowe możliwości metaboliczne organizmu. Ciało po nim jest pobudzone, krew i limfa lepiej krążą i szybciej pozbywają się toksyn. Podczas jednego zabiegu można stracić nawet 30 dekagramów!
Masaż relaksacyjny
Na czym polega? Masaż relaksacyjny trwa zazwyczaj 1,5 godziny, a jego wykonywaniu towarzyszą najczęściej dźwięki delikatnej, egzotycznej muzyki lub nagrane odgłosy natury, np. szum morza. Miłym dodatkiem jest także zapach kadzideł i świec relaksacyjnych. Zabieg opiera się głównie na powolnych ruchach rozcierających, obejmujących całe ciało. Zamiast zwykłej oliwki często używa się wonnych olejków.
Co zyskujemy? Ten rodzaj masażu ma za zadanie przede wszystkim zrelaksować pacjenta. Muzyka i zapachy mają wprowadzić w stan głębokiego odprężenia, a typy ruchu po skórze-przesuwanie, delikatne ugniatanie i gładzenie sprzyjają wyciszeniu układu nerwowego i rozluźnianiu mięśni. Masaż polecany jest głównie osobom na co dzień zestresowanym i mającym problemy ze spiętymi mięśniami.
Masaż klasyczny
Na czym polega? Obejmuje całe ciało i składa się z sekwencji ruchów o wzrostowym natężeniu. Płynne ruchy masażysty wzdłuż ciała rozpoczynają się od stóp. Wykorzystuje się techniki uciskania, rozcierania, wyciskania, głaskania i oklepywania.
Co zyskujemy? Zyskujemy rozluźnienie ciała, zwiększony dopływ substancji odżywczych do mięśni, rozbicie zakwasów. Masaż klasyczny może także przyspieszyć regenerację mięśni po stanach zapalnych.
Masaże, w zależności od używanych technik, mają różne zastosowanie i warto pomyśleć o nich nie tylko przy okazji chęci zrelaksowania się, ale także podczas leczenia niektórych schorzeń oraz w czasie odchudzania. Zabiegi wykonywane przez specjalistę przyniosą nam nie tylko ukojenie w bólach, ale także sprawią, że miło spędzimy czas po pełnym aktywności dniu.